רכב

רכב | פרסם כאן
 
 
 
 
שמאי רכב

שמאי רכב יכול לתת לך תמונה כוללת למצב הרכב האישי שלך


איריס לקנר
פורסם: 7/4/2010

מאמר זה שייך לקטגוריית שמאי רכב

  

שמאי רכב

 

שמאי רכב בהיותו מקצוע מבוקש - קובע שומות, שווי ערך של רכב, נזקים ועלויות תיקון. שמאיי רכב מוסמכים מוצאים בדרך כלל עבודות בקלות יתרה במוסכים, חברות רכב ובחברות ביטוח הן כשכירים והן כעצמאים.

 

 

קחו לדוגמא את אחד המקרים (המצערים) שבהם זקוקים לשמאי רכב. תאונת דרכים. תקרית שהיא סיוט לכל אחד. שמאי רכב פרטי או מטעם חברת ביטוח יקבע עבורכם מה עלות התיקון של הנזק שנגרם לרכב על מנת שתוכלו לקבל פיצוי הולם.

 

כאשר אירעה תאונה, טבעי יהיה שאחד הגורמים הראשונים אליהם תפנו היא חברת הביטוח. יחד עם זאת, חברת הביטוח אינה מוסמכת לקבוע מה שווי הנזק שנגרם לכם, אם בכלל ולכן היא תבקש מכם למנות שמאי רכב. שמאות רכב דורשת מיומנות מקצועית שעיקרה קביעת שווי נזקים והערכת עלות השיפוץ, ירידת ערך של רכב לאחר תאונה, העלאת ערך הרכב בעקבות שיפוץ או שיפור וגם מתן עדות מקצועית בבית המשפט במידת הצורך.

מעבר לבדיקת עלות תיקון הנזק של הרכב שנפגע, שמאי הרכב יבדוק גם האם הנזק נגרם בנסיבות המכוסות על ידי חברת הביטוח והאם נקטת בכל אמצעי הזהירות ובהגנות עליהן הצהרת מראש בפוליסה שלך.

 

בדרך כלל, חברות הביטוח מחזיקות רשימה של שמאים מומלצים עימם היא עובדת. לאחר תאונה על הלקוח לבחור שמאי מתוך הרשימה על מנת שיעריך את הנזק שנגרם, על פיו תקבלו את הפיצוי מחברת הביטוח.

קיימת גם האפשרות שחברת הביטוח תבחר עבורך שמאי באופן אקראי במידה ואינכם רוצים לבחור שמאי בעצמכם. את ההתקשרות עם שמאי הרכב תצטרכו לערוך בעצמכם ומי שישא בסופו של דבר בעלות השירות של השמאי היא חברת הביטוח.

עם זאת, לקוחות זכאים גם לבחור שמאי רכב שאינו מופיע ברשימת שמאי החוץ של חברת הביטוח. אם תעשו זאת, יהיה עליכם לשלם על חוות הדעת בעצמכם, אך חברת הביטוח תחזיר לכם את ההוצאות אם חוות הדעת שלכם תתקבל על ידה. עם זאת, אם חברת הביטוח דחתה את חוות הדעת השנייה, תוכלו לערער על כך בפני ועדת הערר של משרד התחבורה.

 

* ולהערה חשובה: לא רבים יודעים שחברת הביטוח חייבת לספר לכם שזכותכם לבחור את השמאי בעצמכם ולא רק לבחור שמאי מטעמה. אם בחרתם שמאי פרטי עליכם יהיה לשלם לו ואז להגיש דרישה לתשלום מחברת הביטוח – מה שעשוי להיות מסורבל ואף לקחת זמן.

 

איך קורה התהליך בפועל ?

לאחר שהלקוח קיבל את שם השמאי מחברת הביטוח יוצרים עימו קשר ראשוני, עורכים בדיקה של מצב הרכב על מנת להעריך את שווי הנזק. את תוצאות ההערכה ששמאי הרכב יבצע עליו להעביר בכתב אל חברת הביטוח בה אתם מבוטחים.

לאחר קבלת הדו"ח הכתוב קיימת הזכות ללקוח ולחברת הביטוח להעביר אל שמאי הרכב הערות טכניות הנוגעות להצעה שלו בדבר התיקון הנדרש לרכב. השמאי רשאי לקבל את ההצעה או לא. במידה וקיבל את ההצעה שלכם או של חברת הביטוח,  יידרש שמאי הרכב להעביר ללקוח הצעת תיקון מעודכנת. בנוסף, קיימת הזכות לערער על החלטת השמאי הן על ידי הלקוח והן על ידי חברת הביטוח.

  

במוסך אפשר להעריך את עלות התיקונים לתקלות המצוינות בטופס.

כאשר עומדים על המקח, רצוי לא להתלהב יותר מדי בנוכחות המוכר.

 

חשוב מאוד : לא לחתום על הסכם או על זיכרון דברים ולא לתת למוכר מקדמת תשלום לפני רכישת הרכב.

 

banner
אופנועים  , מחירון רכב  , מכוניות  , משאיות  , פורום רכב  , רכב שטח  , רכבים